Ligacupfinalen 24/25

Oppdatert: 15. March 2025

I morgen kan trofétørken endelig ta slutt. Det begynte med 92 lag, men nå står bare to igjen – oss og Liverpool. Vinneren skal kåres. Vi går inn som underdog mot tungvekteren Liverpool, men husk: David slo Goliat. Bli med og støtt laget i jakten på det etterlengtede troféet på Wembley!

Kampstart: Kl. 17.30 Wembley Stadium 16. Mars 2025

Dommere: John Brooks (Hoveddommer), Eddie Smart & Nick Greenhalgh (Linjedommer), Darren England (Fjerdedommer), Stuart Attwell (VAR), Sian Massey-Ellis (VAR assistent), Steve Meredith (Reserve VAR assistent).

Newcastle

Vi går inn i søndagens Ligacupfinale mot Liverpool med en fin oppladning i bagasjen. Mandagens borteseier mot West Ham var et sterkt resultat, selv om prestasjonen ikke var den beste. Laget viste likevel vilje og innsats, noe som sikret en hardt tilkjempet 0-1-seier og ga en perfekt avslutning på forberedelsene før Wembley-oppgjøret.

Morgendagens finale markerer den 188. kampen mellom oss og Liverpool. I Ligacup-sammenheng har vi møttes to ganger tidligere, med én seier hver. En triumf i morgen ville ikke bare gi oss vårt første store trofé siden 1969, men også markere klubbens 50. seier mot Liverpool. Historikken mot de røde fra Merseyside er imidlertid dyster – de siste 17 oppgjørene har endt uten seier, med 12 tap og fem uavgjorte.

Til tross for dette har vi vært imponerende i Carabao Cup denne sesongen. Vi er det eneste ubeseirede laget i turneringen, ettersom Liverpool tapte sin første semifinalekamp mot Tottenham. I tillegg reiser vi til London med en perfekt seiersrekke i hovedstaden i 2025 etter å ha slått Tottenham, Arsenal og West Ham. Denne selvtilliten blir viktig når laget nå tar sikte på å sikre klubbens første Ligacup-trofé.

Veien til Wembley har vært overbevisende. Vi startet turneringen med en knepen straffeseier over Nottingham Forest, før Wimbledon, Chelsea og Brentford ble slått i tur og orden. I semifinalen mot Arsenal viste vi klasse med to 2-0-seire, noe som sikret finalebilletten på en imponerende måte.

Skadesituasjonen har imidlertid gitt oss noen utfordringer. Lewis Hall er ute resten av sesongen etter en fotskade som krevde operasjon, mens Sven Botman også har gjennomgått en operasjon i kneet og vil være ute en periode. Jamaal Lascelles er fortsatt under opptrening, og i tillegg er Anthony Gordon suspendert etter det røde kortet han pådro seg i FA-cupkampen mot Brighton.

Forventet lagoppstilling fra FOTMOB 4-3-3

Martin Dubravka

Kieran Trippier – Fabian Schär – Dan Burn – Tino Livramento

Bruno Guimarães – Sandro Tonali – Joelinton

Jacob Murphy – Alexander Isak – Harvey Barnes

Liverpool

De regjerende ligacup-mesterne kunne hatt en bedre inngang til en morgendagens finale. Tirsdag kveld røk de ut av Champions League etter et nervepirrende oppgjør mot PSG, der ordinær tid ikke var nok til å skille lagene. Ekstraomganger og et intenst straffesparkkonkurranse endte til slutt med at de måtte se seg slått på Anfield, noe som har påført dem en ekstra fysisk og mental belastning inn mot finalen på Wembley.

Likevel er Liverpool ingen lettvekter. De er regjerende mestere i denne turneringen etter å ha slått Chelsea i fjorårets finale etter ekstraomganger. Dette blir den tredje finalen på de fire siste utgavene og står med imponerende ti triumfer i turneringens historie – mer enn noe annet lag. Laget har vunnet cupen i 1978, 1982, 1983, 1984, 1995, 2001, 2003, 2012, 2022 og 2024, mens de har endt som finaletapere fire ganger.

Veien til årets finale har vært overbevisende for Liverpool. De startet med en 5-1-seier over West Ham i tredje runde, før de slo Brighton 3-2 på bortebane. I femte runde vant de 2-1 mot Southampton, og i semifinalene sikret de seg finaleplassen med en sterk 4-0-seier over Tottenham i den andre semifinalen, og gjorde opp for 1-0-tapet i den første semifinalen.

Cody Gakpo har vært lagets farligste spiller i turneringen med fem scoringer og er toppscorer i turneringen, mens Diogo Jota og Mohamed Salah har bidratt med to hver. På assistfronten har Alexis Mac Allister, Gakpo, Darwin Nunez og Conor Bradley alle notert seg med én målgivende pasning hver.

Liverpools skadeproblemer kan imidlertid bli en utfordring. Joe Gomez og Conor Bradley har vært ute med skader over en lengre periode og er ikke tilgjengelige for finalen. Ibrahima Konaté måtte få medisinsk tilsyn før han ble byttet ut mot PSG, men ifølge Arne Slot er han ventet å bli klar til kampen. Derimot vil Trent Alexander-Arnold, en nøkkelspiller for Liverpool, måtte stå over etter skaden han pådro seg i samme oppgjør.

Forventet lagoppstilling fra FOTMOB 4-2-3-1

Caoimhin Kelleher

Jarell Quansah – Ibrahima Konate – Virgil van Djik – Andy Robertson

Ryan Gravenberch – Alexis Mac Allister

Mohamed Salah – Dominik Szoboszlai – Luis Diaz

Cody Gakpo

You must be logged in to post a comment Login