20. juni: Vi ønsker å gjøre forumet mer attraktivt for våre brukere. Vennligst kom med innspill til hvordan vi kan forbedre det! Se i forumkategorien Tilbakemeldinger / info for å gi din mening.

Skrevet av Emne: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600  (Lest 37670 ganger)

0 medlemmer og 1 gjest leser dette emnet.

Sigurd

  • Supersub
  • ***
  • Innlegg: 446
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #195 på: 01. Sep. 2013, 19:26 »
Ifølge statistikk var jo danny Simpson PLs 7ende beste spiller en sesong. Kan folk plis slutte med statistikk, det er jo helt håpløst å bruke.

Statistikk er strengt tatt det eneste riktige å bruke, da det forteller objektive sannheter, kontra subjektive oppfatninger.

Når det er sagt må folk slutte å bruke statistikk som idioter. Det at en spiller har flere avslutninger på mål, mange avslutninger eller høy prosent av fullførte pasninger er ikke direkte konverterbart til at han er en bedre spiller enn en annen. I forhold til å sammenligne to spillere som har hatt like forutsetninger er det imidlertid nyttig.

Nekter å tro at det finnes en statistikk som sier at Simpson er pls 7.beste spiller. Det kan godt være at det er en statistikk han har scoret topp7 på likevel.

Joakim

  • NewUtd-teamet
  • Kaptein
  • *****
  • Innlegg: 17344
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #196 på: 02. Sep. 2013, 10:21 »
Jeg vil protestere på at statistikk er objektivt. Statistikk er materiale innsamlet av mennesker og formulert av mennesker, og produsert av mennesker. Statistikk må også tolkes, og tolkningen er subjektiv. Ergo er ikke statistikk så mye mer objektivt enn meg og deg, nettopp fordi det er vi som må tolke statistikken.

Når tallmaterialet viser at Simpson i 11/12-sesongen presterte sjuende best i PL, så betyr ikke det at han ER PLs sjuende beste spiller. Det betyr egentlig ikke annet enn at Simpson hadde en god sesong, presterte opp mot sitt fulle potensiale, og hadde en smule flaks i en del sammenhenger. Han var tilfeldigvis på rett plass til rett tid, og avverget det ellers ville blitt scoring imot, og som kunne forandret kampen totalt. Hva om noen lager statistikk som viser hva som kunne skjedd dersom Simpson ikke hadde reddet på streken, og ballen hadde gått i mål. Den kan kanskje fortelle oss at vi "egentlig" gjorde en dårlig sesong, og at det kun var flaks som gjorde at vi ble nummer 5.

Du kan finne statistikk som forteller deg bortimot alt du ønsker. Hvis du vil bevise at alle muslimer er terrorister, så er ikke det noe problem. Du samler bare inn det tallmaterialet som er relevant, og tolker tallmaterialet på en måte som passer ditt syn. Mye statistikk er gjort ut fra en ferdig skrevet konklusjon.

Jeg er overbevist om at Erna Solberg vil rasere velferdsstaten. Da kan jeg greit finne statistikk på økning i arbeidsledighet under høyreregjeringer. Jeg kan greit finne statistikk på økte behandlingskøer på sykehus (slik de finner slik statistikk og bruker det som argument mot regjeringen i valgkampen).

Tall kan si oss mye, men tall må tolkes, og tolkningen er alltid subjektiv. Det samme tallmaterialet kan tolkes vidt forskjellig av meg og deg.
Aw went to Blaydon Races, 'twas on the ninth of Joon,
Eiteen hundred an' sixty-two, on a summer's efternoon

chickenman

  • Kaptein
  • *****
  • Innlegg: 5191
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #197 på: 02. Sep. 2013, 14:27 »
Numbers add up to nothing...

BenArfa

  • Kaptein
  • *****
  • Innlegg: 3151
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #198 på: 02. Sep. 2013, 14:46 »
Men lie - women lie - numbers don't.

Men enig at man ikke skal se seg blind på statistikk.
Same old Shearer, always scoring!

Skjæren

  • Supersub
  • ***
  • Innlegg: 485
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #199 på: 02. Sep. 2013, 16:26 »
Problemet med statistikk er jo at det altfor stor. Grad (her på forumet) blir fremstilt som absolutte sannheter. Det er i mine øyne helt latterlig og vitner om lav, lav forståelse for fotball. Statistikk kan derimot være nyttig som sekundære argumenter eller støtte for argumenter. Ser ikke akkurat nå heller hvem som skrev det, men det er veldig viktig å påpeke at man kan finne riktige tall for absolutt alle meninger, og det dras alltid opp statistikk i hytt og pine som ikke "valid"

ElvenKind

  • NewUtd.no
  • Kaptein
  • *****
  • Innlegg: 2389
  • Mitro!
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #200 på: 03. Sep. 2013, 10:11 »
Problemet med statestikk er at folk bruker den til sitt eget formål uten å se sammenhenger utover akkurat det de prøver å bevise/avkrefte.

Hvis en spiller har 100% passningssikkerhet i en kamp må man nesten se litt nærmere på hvilken rettning og hvilken vanskelighetsgrad passningene hadde. Ellers kunne man jo i værste fall stått 1 meter unna en annen og dyttet ballen frem og tilbake i en hel kamp. Ser fint ut på papiret, men er ikke mye givende.

Søkt eksempel, I know, men poenget mitt er vel egentlig at én statistisk opplysning bør underbygges med andre for å kunne kalles "en sannhet". Og selv da kan det finnes andre faktorer som burde vært med og som ville endret på "sannheten".
Sagt av lgrinde om Papisse og Ba før kjøpet av Cissé var et faktum:
Dei to ville ha blomstra ilag som to nysprungne fruktblomster på eit epletre bada i vårsola i Sogn.

Vive la Révolution française!

Sigurd

  • Supersub
  • ***
  • Innlegg: 446
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #201 på: 03. Sep. 2013, 11:59 »
Er ikke så veldig søkt det eksempelet heller. Tiote har ofte en høyere treffprosent på pasningene sine enn Cabaye. Det forteller ikke at Tiote er en bedre pasningsspiller enn Cabaye, slik man fort kan vær fristet til å si - det forteller bare at flere av pasningene hans går til medspillere enn Cabayes. Årsakene til at det skjer kan være flere.

Når Joakim skriver at statistikk er basert på subjektive tolkninger er det bare fordi han åpner for at en skal trekke subjektive kausaliteter i hytt og helvete fra de statistiske fakta som foreligger. Statistikken er like fult objektiv, men det er mange elendige subjektive fortolkninger av den. Dette skyldes at journalister vanligvis ikke har et eneste studiepoeng i statistikk, men uttaler seg som om de skulle hatt et helt lass.

alop123

  • Midtbaneanker
  • ****
  • Innlegg: 825
  • It only takes a second to score a goal...
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #202 på: 06. Sep. 2013, 00:27 »
Journalister som har artikler som "levebrød" på daglig basis ser me jo heile tiden "vrenge" statistikk til sin "fordel" der dei vil understreke/overbevise menigheten om sitt synspunkt, ikkje ulikt forum(et).

Hadde statistikk vært ein fasitt hadde me alle budd utenlands og kost oss på alle odds-pengane alle hadde vunnet.

Når det gjelder kampen, var dei siste 20 meget oppløftende. Spennende når mange nok spillere med fotballforståelse og samtidig utføringsevne/skills til å faktisk spille "sexy-football" klarer det. Måtte Pardew fortsette å dyrke det klubben står for - angrepsfotball! Vertfall godt nok spillermateriale til å gjøre eit forsøk, alt eg ber om vertfall - try!

Redd for Villa though. Kontringssterke, blir ein spennende kamp for å se den spillemessige progressen, og kordan me går ut mot Villa som ein direkte rival. Fjorårets Pardew hadde vært defansiv/negativ tilnærmet denne kampen. Lat oss sjå denne gang! Veit det er tidlig, men vil noken lage ein ny match-tråd for neste kamp? Før me vasser øve med statistisk sentralbyrå og det å ikkje holde oss til tema :)
« Siste redigering: 06. Sep. 2013, 00:30 av alop123 »
Venter i spenning...

BenArfa

  • Kaptein
  • *****
  • Innlegg: 3151
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #203 på: 12. Sep. 2013, 18:47 »
Åpner du ny kamptråd, Daniel? Keep the winning streak alive
Same old Shearer, always scoring!

Daniel

  • NewUtd.no
  • Kaptein
  • *****
  • Innlegg: 10320
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #204 på: 12. Sep. 2013, 18:54 »
Åpner du ny kamptråd, Daniel? Keep the winning streak alive
Alt for deg!

BenArfa

  • Kaptein
  • *****
  • Innlegg: 3151
    • Vis profil
Sv: Newcastle - Fulham lørdag 31/8 kl 1600
« Svar #205 på: 12. Sep. 2013, 19:01 »
<3
Same old Shearer, always scoring!