Vi er dårlige i cuper, viktige kamper som avgjørende for store utfall, og vi har en tendens til å svikte når vi møter antatt dårligere lag i kamper som betyr noe. Jeg sier ikke at vi alltid gjør det, da det er nok av unntak.
Hovedårsaken til dette tror jeg ligger i mangel på ledertyper i dagens spillerstall. Når vi i tillegg er uten sentrallinja Krul, Colo, Cabaye og Remy. Samt Williamson som for meg virker å være en som setter standarden ute på bana med snakketøyet så er det klart det savnes. Men vi er nødt til å ha flere der ute som tar tak. Under Sir bobby hadde vi nok av artister og divaer som Dyer, Robert, Solano, Bellamy etc. Men det var alltid en Shearer, Given, Speed, Rob Lee, Dabizaz som satte standarden. Det var en mye sterkere vinnerkultur i det laget til tross for at du hadde bråkebøttene eller hva man skal kalle dem i tillegg. Sånn var det også under Keegan på 90-tallet.
Se bare Manchester united under sin storhetstid. Ferguson hadde knallharde ledere på banen. Roy Keane, gary Neville og Peter schmeichel for å nevne noen. Personligheter som legger press på sine omgivelser - riktignok på godt og vondt, men skal du vinne på du være tøff med deg selv. Forventninger på man takle. Når jeg ser på det laget vi sendte ut på banen mot Cardiff så ser jeg ikke en eneste ledertype. I tillegg sender Pardew utpå noen av gutta som har virka mest slitne på tampen av juleprogrammet. Det er kanskje heller ikke tilfeldig at Arsenal står uten titler etter at de mistet Patrick Vieria i 2005. Det er nok heller ikke tilfeldig at et til tider middelmådig Liverpool lag har pøst inn med cuptitler siste 10-12 årene med Carragher, Gerrard og flere som leder klubben på bana med stolthet.
Det er ikke bare Pardew sin skyld når det gjelder det taktiske, man-management, pauseprat og kampledelse som gjør at vi kollapser. Vi må være flinkere til å hente de riktige typene til klubben. Jeg husker godt det som står i Henning berg sin bok om da han ble Manchester united spiller. Ferguson sa han var ikke den beste ferdighetsmessig, men han hadde lagt merke til hvordan Berg reagerte når han tapte fotballkamper - han hatet det, og det var sånne spillere Ferguson ville ha.